Kurs nurkowy OWD (Open Water Diver) jest pierwszym stopniem w edukacji nurka.
W trakcie zajęć można się nauczyć bezpiecznie nurkować oraz poznać podstawowe zasady poruszania się pod wodą do głębokości 18 m (dzieci w wieku 10 – 14 lat do 12 m – Junior OWD). Kurs OWD składa się z trzech głównych części: teorii, zajęć na basenie i w wodach otwartych. Szkolenie możemy przeprowadzić w opcji weekendowej, indywidualnej lub grupowej max. do 6 osób. Istnieje również możliwość podziału szkolenia na dwie części (w przypadku kiedy np. wody otwarte chcemy zaliczyć w cieplejszym kraju, na wakacjach).
Część teoretyczna obejmuje 6 wykładów z zakresu teorii nurkowania (ok. 2 godziny każdy):
- Wykład 1 – sprzęt do nurkowania ABC (snoorkeling)
- Wykład 2 – sprzęt do nurkowania (scuba)
- Wykład 3 – przystosowanie człowieka do wody i ciśnienia
- Wykład 4 – głębokość, czas i nurek
- Wykład 5 – środowisko wodne
- Wykład 6 – przygotowanie do nurkowania + egzamin teoretyczny
Obecnie cała teoria jest również dostępna w systemie SSI online.
Szkolenie basenowe to 5 godzin treningu. Trening odbywa się w pełnym sprzęcie (automat oddechowy, kamizelka, butla itd.). Na pływalni ćwiczymy w małych grupach, poznajemy podstawowe procedury bezpiecznego nurkowania, uczymy się nurkowania partnerskiego, poznajemy podstawy pływalności. Korzystamy z pływalni miejskich: Stogi, Orunia, Chełm.
Po zakończeniu sesji basenowych wykonujemy 5 nurkowań wyjazdowych na wodach otwartych. Podczas tych nurkowań powtarzamy ćwiczenia, które wykonywaliśmy na pływalni. Dwa pierwsze nurkowania są na max głębokość 7 m, dwa kolejne max 15 m, ostatnie do max głębokości 18 m.
W zależności od przejrzystości wody korzystamy z okolicznych jezior takich jak Białe, Kłodno bądź nurkowanie na 18 m kończymy na zatoce gdańskiej na wraku Bryza.
Kurs zazwyczaj trwa 6 dni z czego 4 dni to teoria i basen (w godzinach wieczornych) zaś dwa spędzamy na nurkowaniach w wodach otwartych.
Informacja organizacyjna:
Wszyscy szanujemy swój czas i zobowiązania zaś kurs prowadzimy w grupach. W związku z tym zobowiązujemy się wszyscy do zakończenia kursu najpóźniej 2 miesiące od jego rozpoczęcia zaś w przypadku wyznaczenia przez grupę dni spotkań dopuszczamy jedną zmianę (np. grupa umawia się na nurkowania kursowe w sobotę i niedzielę, nam nie pasuje jeden z tych dni – ten jeden dzień możemy sobie przenieść na inny termin. W przypadku większej ilości zmian – dodatkowe nurkowania podlegają dodatkowym opłatom z tytułu kursu indywidualnego.
Cena: 2200 zł
Nurkujący musi być zdrowy – zachęcamy do zapoznania się z formularzem medycznym. Jeżeli gdziekolwiek pojawiło się „tak” powinieneś skonsultować się z lekarzem, bo niekoniecznie oznacza to, że nie możesz nurkować. Ostatnia strona (dla lekarza) jest przeznaczona do wypełnienia tylko, jeżeli gdziekolwiek pojawiło się „tak”.
Dodatkowo każdy uczestnik kursu jest zobowiązany do podpisania dwóch dokumentów – Umowę o przejęciu ryzyka oraz Kodeks Dobrego Nurka.
W cenie szkolenia:
- Obsługa instruktora
- Korzystanie ze sprzętu nurkowego
- Korzystanie z pływalni
- Napełnienie butli powietrzem na ćwiczenia basenowe
- Napełnienie butli powietrzem podczas ćwiczeń na wodach otwartych w naszych bazach
Cena nie obejmuje:
- Dojazdów na zajęcia i na pływalnię
- Dojazdu i zakwaterowania na wodach otwartych
- Badań lekarskich