Majówka na Hańczy

Data/Czas
Date(s) - 30 kwietnia 2021 - 3 maja 2021
Całodniowe

Kategorie


 

 

Jezioro Hańcza zwane jest również perłą polskich jezior. Jest to akwen o ponad 304 ha powierzchni. Spora wielkość jeziora daje również duże możliwości nurkowe. Dużym plusem tego zbiornika jest na  pewno jego wielka przejrzystość, która dochodzi nawet do 20 metrów!

Hańcza jest typowym zbiornikiem polodowcowym, dlatego przypomina wysokogórskie jeziora Tatr. Warunki w tych wodach są bardzo dobre. Imponująca jest na pewno głębokość zbiornika, bo jest to około 108 metrów. Najlepsze miejsce nurkowe znajduje się na przeciwko parkingu dla nurków. Płynąc lekko w prawo dotrzemy do kamiennej ściany, która opada na głębokość 34 metrów. Na jej powierzchni znajdują się kryształki utworzone przez tlenek żelaza. Ich naturalny proces tworzenia sprawia, że przybierają one na bieżąco nowe formy, dzięki czemu tworzą podwodne widowisko, które szkoda byłoby ominąć.

W jeziorze znaleźć można też podwodny kanion. Znajduje się on około 100 metrów od zejścia do jeziora. Ma 10 m długości i opada na głębokość 21 m. Jego atrakcją są głębokie szczeliny skalne o długości około 3 m oraz drewniany pal, który zadziwia swoimi sporymi rozmiarami. Mówi się, że jest on kształtem podobny do masztu, aczkolwiek jego dokładne pochodzenie jest nieznane i nie można ustalić, czym on właściwie jest.

Popularnym gatunkiem ryb, jakie można tu spotkać, to miętusy, które chowają się w szczelinach skalnych. Można je jednak zaobserwować dużo rzadziej niż kiedyś, a to ze względu na spory ruch pod wodą. Są tu jednak miejsca, w których miłośnicy ryb mogą nacieszyć swoje oczy dużo bardziej. Polecanym miejscem nurkowym jest ujście Czarnej Hańczy – rzeki, która łączy się z jeziorem. Miejsce nurkowe idealne na nurkowanie nocne. Na dnie jeziora znajdziemy dużą ilość liści i gałęzi, a wśród nich szczupaki, okonie, płocie, krasnopióry, a nawet węgorze!

Potrzebujesz dodatkowych informacji na temat wyjazdu, transportu bądź sprzętu dzwoń 511 983 638